Hunters Point Library

Objekt: 
Hunters Point Library, New York

Lokalita: 
Queens, New York

Architekti: 
Steven Holl Architects, New York

Stavebník: 
Queens Public Library, New York Department of Design and Construction

Doba výstavby: 
květen 2015 až září 2019

Použité materiály: 

  • KEIM Concretal-W
  • KEIM Design-Lasur 

Foto: 
Paul Warchol

Stříbřitý třpyt

Tým Stevena Holla umí stavět i menší formáty: Na břehu East River v New Yorku vytvořila kancelář štíhlý kvádr, který nabízí prostor pro 50 000 knih a svou stříbřitou fasádou přitahuje pozornost.

Trvalo přibližně 30 let, než se první myšlenka stala skutečností: nová knihovna pro Long Island, která slouží nejen jako zdroj znalostí, ale také jako místo setkání. Konkrétní plánování newyorské kanceláře Steven Holl Architects začalo v roce 2010, fáze výstavby začala v roce 2015 a vrchol byl slavnostně otevřen v září 2019. Ležící přímo na řece East River, tenký půdorys byl zvolen také proto, aby se co nejvíce zachoval důležitý městský otevřený prostor okolního parku.

Také koknstrukčně se knihovna liší od svých sousedů: nejedná se o kostru s předvěšenou fasádou. Místo toho přebírá fasáda také nosnou funkci. Může to znít neobvykle, ale tím zůstává celý interiér bez podpěr, což je předpoklad pro plynulý prostorový program, na kterém je koncept založen. Různé výšky pater, půlpatra, mostní schody a stupňovitá čítárna, posluchárna pro 140 osob, digitální zóny a čtenářská střešní zahrada vedou k velmi vzrušujícímu a inspirativnímu interiéru. Bambusový obklad dodává místnostem teplý základní tón k tomu přistupují věcné a světlé odstíny šedé. Díky velkým fasádním otvorům ve fasádě, jako vyřezaným ve slupce, vstupuje do interiéru spousta přirozeného světla - současně nabízí úchvatné výhledy na panorama Manhattanu na druhé straně řeky.

Betonový plášť budovy zpočátku dráždí evropské architektonické návyky: nenásleduje ideál spravedlivého betonového vzhledu, který je pokud možno bezchybný, ale záměrně je „nečistý“. Povrch fasády vykazuje topografii, která reprodukuje formáty a struktury bednicích panelů v jejich syrovosti. S tím kontrastuje celoplošná povrchová úprava fasády materiály Concretal-W a Design-Lasur Metallic od společnosti KEIMFARBEN. Jednosložkový krycí betonový nátěr poskytuje dlouhodobou ochranu proti chloridům, vodě a povětrnostním vlivům a je založen na osvědčeném systému sol-silikátu. Efekt jemného stříbra poskytuje vizuální kontrast se surovým povrchem, ale díky svému matnému povrchu zachovává materiálový charakter betonu. Budova kompletně dokončená pomocí KEIM Concretal-W se mění s ohledem na denní světlo a roční obdobíů odlesky se překrývají se stíny spár a nakloněnými dílčími plochami, aby se vytvořil živý a měnící se celkový obraz. Jako stvořený pro budovu, která by měla být otevřená pro každého.

Další reference

Novákovy garáže Hradec Králové

Obnova fasády unikátní stavby z roku…

Sample box pro architekty

Fyzické ukázky vybraných systémů…

Technické listy ve slovenštině

kompletné technické listy vo slovenčině