Sanace a renovace poškozené fasády - praskliny a odlupování

POZNÁVÁNÍ A POSUZOVÁNÍ VAD

Fasáda je tváří domu

Fasáda chrání před různými povětrnostními jevy, zadržuje venku déšť i horko, vzdoruje bouřím a ovlivňuje klima v budově. Venkovní zátěže na ní časem přirozeně zanechávají stopy. A může dojít i k různému poškození. Pak je na čase jednat!

Podle druhu poškození jsou potřebná různá opatření. Proto je nutné správně poznat a vyhodnotit různé problémy. Jedno však platí vždycky: před nátěrem se fasáda musí důkladně očistit. Předcházejte problémům s profi produkty KEIM a pokud se objeví poradíme se sanací a renovací poškozené fasády - poradíme s prasklinami a odlupováním.

Minerální barvy stárnou pomaleji

Stárnutí fasády ovlivňuje poloha a okolí domu i kvalita fasádního nátěru. Minerální barvy KEIM znamenají zvlášť trvanlivé fasády, protože látky v nich obsažené jsou extrémně stabilní vůči UV záření.

Nejstarší známé a dosud v originální podobě zachovalé fasádní nátěry KEIM jsou dnes již více než 100 let staré.

 

Minerální barvy stárnou jinak

Stárnutí minerální barvy

Minerální barvy jsou netečné vůči UV záření. Stárnou průběžně rovnoměrnou ztrátou tloušťky nátěru, to znamená, že během několika desetiletí přirozeně zvětrávají a jsou stále tenčí.

Stárnutí disperzní barvy

Disperzní nebo silikonová pojiva působením UV záření během let křehnou, vznikají praskliny. Jimi proniká pod nátěr voda a způsobuje jeho odprýskávání.

Sprašování

Sprašující nátěry znamenají uvolňování pigmentů. Když přejedete dlaní po fasádě, zůstanou vám na ní lpět práškové zbytky. Tyto uvolněné částečky se musí důkladně odstranit.

Řasy a plísně

Mikroorganismy potřebují vlhkost. Povrchy fasád, které jsou dlouho vlhké, porůstají rychleji než suché fasády. Nejlepší ochranou před porostem je proto dobrá ochrana proti vlhkosti, např. dostatečným přesahem střechy.

Když je na vaší fasádě zelený, červený nebo černý porost, musí se před novým nátěrem důsledně očistit vhodnými prostředky.

Pro barevné nátěry jsou zvlášť vhodné rychle schnoucí alkalické systémy jako minerální fasádní barva KEIM Soldalit. Poskytuje vynikající ochranu proti porostu (a to bez použití pochybných biocidů).

→ KEIM AquaROYAL jako systém na kontaktní zateplení nebo renovace poskytuje spolehlivou ochranu proti porostu.

 

Znečištění

Znečištění není poškozením v klasickém slova smyslu – ale stejně ho nechceme. Špinavé fasády působí zanedbaně a nehezky. Často stačí omýt fasádu tlakovou vodou. Teprve když se po takovém očištění ukážou povrchová poškození, musí se uvažovat o novém nátěru. Silikátové barvy jako KEIM Soldalit zůstávají zvlášť dlouho čisté, protože se staticky nenabíjejí.

Odlupování

Jako odlupování se označuje odlučování menších nebo větších částic nátěru od podkladu. Většinou to způsobuje křehnutí pojiva v barvě. Nezřídka najdeme navíc i drobné praskliny. Uvolněné části nátěru se musí pečlivě odstranit. Malé vlasové praskliny lze při renovačním nátěru uzavřít takzvanými šlemovacími materiály.

Praskliny

Praskliny mohou mít nejrůznější příčiny, takže se vyhodnocují velmi rozdílně. Malé tenké vlasové praskliny o šířce do 0,2 mm zpravidla nezpůsobují žádné škody a lze je uzavřít speciálním nátěrem. Větší a širší praskliny musí bezpodmínečně posoudit odborník. Je nutné objasnit jejich příčinu a popraskané úseky odborně opravit. Takové praskliny totiž mohou signalizovat závažná následná poškození.

Separace omítky

Separací omítky rozumíme oddělování omítky od podkladu, nosiče omítky. Omítka ztrácí přilnavost. Často je to způsobeno dutinami a prasklinami v omítce, které ve spojení s vodou a střídavými teplotami vedou k jejímu poškození. Poškozená omítka se musí opravit odborně a vždy materiálem stejného druhu. Pro nečetné malé a lokální separované plochy jsou vhodné renovační omítky jako např. KEIM Universalputz, jinak by měl být k opravě přizván odborný řemeslník.