Natíráme fasádu - Fasádní nátěry pro dlouhodobě čistější plochy

Cenné tipy

Vědět jak

Každý podklad klade na nátěrový materiál své vlastní požadavky. A také každý stavebník má své vlastní představy. Udělejte si čas a informujte se. Co je pro vás zvlášť důležité? A potom se vědomě rozhodněte pro ten svůj barevný produkt.

Zkouška – základ pevného spojení

Zejména v exteriéru je důležité podklad důkladně prozkoumat:

  • Je dostatečně nosný?
  • Kde lze najít znečištění nebo počínající poškození?
  • První informaci zde může přinést jednoduchý test – otření dlaní. Sprašuje omítka nebo nátěr, nebo se dá barva dokonce odškrábnout nehtem?

Potom by měl určitě následovat „test mřížkovým proříznutím“. Při něm řezákem šachovnicově prořežete malou plochu starého nátěru a pevně na ni přitisknete krepovou malířskou pásku. Poté pásku rychle strhnete. Když na pásce zůstanou přilepené části starého nátěru, tento nátěr se nepovažuje za dostatečně nosný a musí se odstranit.

 

KEIM sází na dobré řemeslo

KEIM spolupracuje s malíři a architekty, aby dosáhl nejlepších možných výsledků pro váš dům. Barvy KEIM jsou velmi vydatné a dosahují vysoké stability odstínu. Jedinečné trvanlivosti lze dosáhnout jen výběrem vhodného materiálu a správného zpracování. To platí pro surovinu právě tak jako pro konečný produkt. 

Pořádné nářadí usnadňuje práci a také zlepšuje výsledek. Nářadí nakupuje v odborných obchodech. Při nákupu štětek a štětců dbejte na husté osazení pevnými štětinami, abyste měli při natírání dostatečnou kontrolu. Pro práci s válečkem se pro venkovní použití doporučují dlouhovlasé válečky z polyamidového vlákna.

Na co si ještě dát pozor

Bezpečnost je nejvyšší příkaz! Takže: pro práce na fasádě byste měli postavit lešení. Práce je pak snadnější, rychlejší a především bezpečnější!

1. Počasí je důležité

Nikdy nenatírejte za deště, silného větru ani na mokrých podkladech. Ani vedro není optimální. Když zahajujete práci, nejlepší je začít na jižní straně budovy. Pak budete později pracovat kolem dokola tak, jak postupuje slunce. Můžete tak neustále pracovat ve stínu. Na příliš teplých podkladech barva příliš rychle vysychá – a to je špatné pro výsledek práce!

3. Rozdělení plochy fasády

Před začátkem práce rozdělte fasádu na dílčí plochy. Během natírání jedné dílčí plochy nepřerušujte práci. Tak zabráníte vzniku nehezkých napojení!

2. Řádné olepení!

Okolní plochy, např. okna, chraňte pečlivým zalepením. Používejte k tomu pouze lepicí pásku vhodnou pro exteriér – jsou mezi nimi velké rozdíly podle druhu použití. Pásku včas odstraňte, později se již nedá beze zbytku odlepit.

4. A když se někdy netrefíte!?

Stříkance barvy vždy ihned odstraňte. Použijte k tomu dostatečné množství vody. Podle možnosti předem odmontujte dešťové svody, markýzy a podobné prvky. Sice je to na začátku trochu práce navíc – která se ale později rychle vyplatí.