BAREVNÉ ŘEŠENÍ

Barva je informace i emoce, vytváří atmosféru, slouží k orientaci i identifikaci

Barvy jsou ve vzájemném vztahu

Barvy existují vždy v kontextu. Proto bychom měli brát v úvahu, že se barvy navzájem ovlivňují a působí ve vzájemných vztazích: mohou tvořit harmonie nebo kontrasty nebo nuancované barevné souzvuky.

 

Účinek barvy je více než jen odstín

Na působení barvy má vliv i materialita: povrh latexové nebo disperzní barvy působí zejména v šikmém světle tupě a ploše. Tentýž barevný odstín provedený minerální barvou naproti tomu vykazuje velkou hloubku v sametově matné brilanci.

Barevné tóny a jejich barevné působení na vnímatele

Zelená barva

Lehce uklidňující, harmonická, podporující hojení. Zelená barva symbolizuje přirozenost a čerstvost ale také klid a odpočinek. Přírodní zelená je ideální barva pro obývací pokoje a ložnice nebo chodby. Ale: zelená s příliš vysokým podílem modré působí studeně, křiklavé, umělé tény zelené působí nezdravě.

Žlutá barva

Již podle Goethovy nauky o barvách má žlutá barva „veselé, bezstarostné jemně dráždivé rysy“. Žlutá je povzbuzující a podporuje radostnost, výměnu, a komunikaci. Aktivující žlutá se proto hodí zvláště pro společenské prostory jako jídelny, pracovny nebo obchodní prostory.

Modrá barva

Modrá barva je považována za symbol klidné harmonie, uvolnění a lehkosti. Uklidňující modrá je optimální pro wellness prostory, ložnice a odpočívárny. V kombinaci s béžovou vzbuzuje modrá touhu po moři a pláži a ve světlejším tónu se také dobře hodí do obývacího pokoje.

Spektrum technik pro utváření stěny a fasády

Vedle čisté barevnosti existuje také nespočet aplikačních technik, kterými lze upravovat místnosti i fasády.

Kaligrafie

Písmo jako výtvarný prvek nabízí netušené možnosti individuálního řešení stěn. Pomocí proporcí, velikostí a typů písma lze vytvořit stěny, které pozorovatele v pravém slova smyslu osloví.

Krycí barevná výmalba

Krycími barevnými nátěry lze velmi dobře řešit jednotlivé stěny. Zvolíme-li dvě nebo více barev v harmonickém kontrastu, vznikne decentní, uklidňující účinek. Chceme-li dosáhnout silnějšího účinku, kombinujeme komplementární odstíny.

Ornamentální & šablonová malba

Velmi aktuální jsou ornamentální a florální malby, které lze tisknout, nanášet pomocí šablon nebo malovat štětcem z volné ruky. Tvarosloví se pohybuje mezi moderním, klasickým, romantickým a opulentním.

Metalické efekty

Stříbrného, měděného a zlatého lesku se dosáhne dekorativními barvami s metalickými pigmenty. Ať jimi malujeme jednotlivé stěny, celé místnosti nebo dokonce celé fasády – jemný lesk je zdůrazní a působí ušlechtile. I v malém lze metalickými efekty vytvořit fascinující akcenty.

Lazury

Při vícevrstvém nanášení stejnobarevných nebo různých lazur vznikají vzdušné, trojrozměrně a transparentně působící barevné plochy, na nichž více nebo méně prosvítá podklad. Lazurní plochy stěn mají zvláštní brilanci a barevnou hloubku. K lazurování jsou zvlášť vhodné barvy KEIM Designlasur, velmi jemný materiál s vysokým podílem pigmentu, který lze s dostatečným ředěním nanášet jako lazuru.

Grisaille, monochromatická malba

Dekorativní malířská technika, používaná jako ornamentální výzdoba fasád a soklů i v architektonické malbě.

Iluzivní malba

Balustráda s antickými sloupy nebo vyhlídka na Středozemní moře … Iluzivní malba promění stěny v inspirativní projekční plochy a dodává místnostem atmosféru.